INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Paweł Grabowski (z Konopnicy) h. Oksza      Gen. Paweł Grabowski, frag. portretu pędzla Lampiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Paweł Grabowski (z Konopnicy) h. Oksza  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grabowski Paweł z Konopnicy (1759 – w lub po 1812), generał, syn Jana Jerzego i Anny Gruszczyńskiej. Z bratem swoim Stefanem wstąpił do korpusu kadetów w r. 1771, tu kolegował z Jakubem Jasińskim, wystąpił w r. 1775. Jako kapitan 5. pułku piechoty był w r. 1781 członkiem loży Dobry Pasterz z godnością mistrza Obrzędów. W r. 1784 posiadał starostwo wołkowyskie i rangę generała inspektora wojska litewskiego; był posłem wołkowyskim na sejm t. r. Ponownie wybrany na Sejm Czteroletni jako poseł wołkowyski – przemawiał w sprawie przyspieszenia aukcji wojska. Członek deputacji indagacyjnej w sprawie buntów w r. 1789, deputacji do poprawienia regulaminu wojskowego w r. 1791, przemawiał jako dysydent w sprawie prawosławia i uczestniczył w kongregacji pińskiej, członek deputacji do obmyślenia sposobów pokrycia deficytu, członek Tow. Przyjaciół Konstytucji 3 Maja. Za udział w kampanii litewskiej r. 1792 otrzymał medal wojskowy. Uczestnik sprzysiężenia r. 1794, 16 V awansował na gen. lejtnanta, przeznaczony na następcę Franciszka Sapiehy w dowodzeniu samodzielną dywizją wojska litewskiego. Delegacja wileńska wysłana do Kościuszki w czerwcu domagała się m. in. «aby kolumna Pawła Grabowskiego, teraz nieczynna i zawsze uchodząca», została przeznaczona do obrony Litwy i Wilna. Brał udział w nieszczęśliwej bitwie pod Sołami. W lipcu dowodził w Woronowie częścią wojsk. Do 30 lipca był w Korpusie gen. Chlewińskiego, który w tym dniu połączył swe siły z korpusem gen. K. Sierakowskiego. G. objął dywizję dopiero 5 VIII, podporządkowany gen. mjrowi Sierakowskiemu. Jego samodzielne dowodzenie na Polesiu w pierwszej połowie sierpnia nie było uwieńczone powodzeniem. Po upadku Wilna G. ściągnął swoje oddziały do Grodna. W okresie przygotowań do wyprawy na Suworowa Kościuszko podporządkował dywizję G-ego znów młodszemu rangą gen. Meyenowi, «bo G. nadto, widzę, wzwyczaił się w skwapliwe rejterady». W dalszym odwrocie wojsk litewskich dotarł na Pragę i, jak błędnie podawano, miał polec w czasie jej szturmu 4 XI. Według informacji króla 8 III 1795 r. złożył przysięgę wierności na ręce Repnina. Dn. 20 X 1812 nadesłał akces do Konfederacji Król. Pol.

 

Boniecki; – Dembiński B., Stanisław August i ks. J. Poniatowski, Lw. 1904; Korzon, Wewnętrzne dzieje; Małachowski-Łempicki S., Wykaz polskich lóż, Kr. 1929 s. 254; Mościcki H., Dzieje porozbiorowe Litwy i Rusi, Wil.; tenże, Gen. Jasiński i powstanie kościuszkowskie, W. 1917; Sakowicz E., Kościół prawosławny w Polsce w epoce Sejmu Wielkiego, W. 1935; Skałkowski A., Tow. Przyjaciół Konstytucji, Kórnik 1930; Smoleński W., Ostatni rok Sejmu Wielkiego, Kr. 1897; Wolański A., Wojna polsko-rosyjska 1792, P. 1920 II; Żytkowicz L., Litwa i Korona w r. 1794, „Ateneum Wileńskie” T. 12 s. 7–9; – Akty powstania Kościuszki, III; Dziennik Konfederacji Królestwa Polskiego, W. 1812 s. 302; Listy Kościuszki do jen. Mokronowskiego, Lw. 1877 s. 120.

Stanisław Herbst

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.      

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.